Discuz! Board

 找回密码
 立即注册
搜索
热搜: 活动 交友 discuz
查看: 5|回复: 0

Cost of steel comparison

[复制链接]

9万

主题

9万

帖子

29万

积分

论坛元老

Rank: 8Rank: 8

积分
293221
发表于 2021-9-1 00:34:27 | 显示全部楼层 |阅读模式
Just curious what others are paying.  I am looking at buying some 2x2x1/4" steel tubing, and there are two places within about 50 miles of me that sell steel (other than mom and pop shops).The first charges 4.22 per foot, but $1 per cut (I need 3 cuts in order to get it small enough to put it in my car and take it home)The other place is 3.25 per foot, but charge $4 per cut (rip off in my opinion for the cuts).  What do you pay (currently) for 2x2x1/4 square tubing per foot?The Lord has declared, "This is my work and my glory--to bring to pass the immortality and eternal life of man"  Moses 1:39Link: My name is John, and I am a member of The Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints.-- ColdCreekWorks.com --
Reply:That tubing weighs 5.4 lbs / foot and I pay between $.40 and $.50 per pound at the local metal yard for surplus material so between $2.20 and $2.70 per foot. May have to clean a little surface rust for that price. $1 per cut.Cut an MGB and widened 11" C4 Corvette suspension and LT1 Chevrolet power & 6 spd. Pictures here:Part 1http://forum.britishv8.org/read.php?13,7581Part 2http://forum.britishv8.org/read.php?13,22422
Reply:I paid appx. $40 per 20ft stick of 2"x2"x1/8" here in Asheville NC area.  That is of course half the weight of your  example.   They didn't charge anything for cutting it in half.  I checked a couple of other places here, and they were the same.Nctox,  Stickmate LX  235AC/160DC  HH210
Reply:Buy a portaband and take it to the yard with you.  Probably wouldn't charge anything for the use of an electrical outlet for 5 min.None of my suppliers charge anything for the first cut.Syncro 250 DX Dynasty 200 DXMM 251 w/30A SG XMT 304 w/714 Feeder & Optima PulserHH187Dialarc 250 AC/DCHypertherm PM 1250Smith, Harris, Victor O/ASmith and Thermco Gas MixersAccess to a full fab shop with CNC Plasma, Water Jet, etc.
Reply:I agree with SundownIII.  Take your own saw.If you don't have a portaband, take an old circular saw with an abrasive blade and ask where their outlet is.  Suppliers I purchase from will cut full sticks (20-24 foot pieces) in half for free so I can get them in my truck.  I also paid $40.00 per 24 foot stick of 2x2 x 11 guage ($.557 cents per lb.).
Reply:I dunno bout 2x2 but i just got 3"x3"x.35 and it was $8.70 a foot or ~$0.95 a lb for new and $0.50 a lb for the surplus stuff. For 30' of it I think i paid $260.
Reply:I have a sawz-all.  I have used that in the past to rip through 2x2x1/4 tubing (actually, it was a general work blade, and cut right through it.  I was impressed)I may give the cheaper place a call and see if they will allow it (I have never been there before, so I don't know the layout)The Lord has declared, "This is my work and my glory--to bring to pass the immortality and eternal life of man"  Moses 1:39Link: My name is John, and I am a member of The Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints.-- ColdCreekWorks.com --
回复

使用道具 举报

您需要登录后才可以回帖 登录 | 立即注册

本版积分规则

Archiver|小黑屋|DiscuzX

GMT+8, 2025-12-21 19:33 , Processed in 0.093507 second(s), 18 queries .

Powered by Discuz! X3.4

Copyright © 2001-2021, Tencent Cloud.

快速回复 返回顶部 返回列表