|
|
my daughter bought me a gift of some 6011 rod..she bought it at tractor supply..2 1# paackages at $6.49 apiece.i brought them back and used them against a 10# package, same mfr., for $24.99 teh cash register lady asked why i returned the small packages . i explained and she said "imagine that".
Reply:Yep, wire is more expensive per lb in the 4" rolls versus the 8" versus the 12" too. Gas is more expensive per volume in the small tanks than it is in big ones. I bet if you went down the truck dealer and bought a fleet of 10 trucks, you'd get a better price per truck than if you just bought one. Hence the rise of companies like Costco and Sams Club...MM350P/Python/Q300MM175/Q300DialarcHFHTP MIG200PowCon300SMHypertherm380ThermalArc185Purox oaF350CrewCab4x4LoadNGo utilitybedBobcat250XMT304/Optima/SpoolmaticSuitcase12RC/Q300Suitcase8RC/Q400Passport/Q300Smith op
Reply:Almost everything is cheaper in volume. I'm lucky enough to get propane for home heating at a discount, because the foundry that I work at uses such a huge amount."SOUTHPAW" A wise person learns from another persons mistakes;A smart person learns from their own mistakes;But, a stupid person.............never learns.
Reply:Nice points. I read here recently about someonecomplaining that HD and Lowes rip off guys with metal prices - but go down to your local steel yard and get a quote on a 2 x 4 - see what happens. Very valid points I never really considered. Just chalked it up to the MAN trying keep a brother down! Thanks guys. Now I have to find something else to be angry at.
Reply:i think the wiring rods can be connected in such a way that it should be making an extra hole available for the remaining rods .... keeping in view the size of the rods .... !!!!!!steel bar steel supplier |
|