|
|
My boss wants to get new receptacles (4) for the premises, we are a garden co-op apts and by law we need them. We were looking at catalog but the price of this receptacles are way to high, about a $1200.00 ea plus shipping. If he buys the materials how much I can charge him for the fabrication/labor?. I own a Miller Maxtar 140 SRT and a Hobart 135 handler with a 75-25 mix bottle.Option #1Option #2
Reply:What is your time worth? First one I'd say it might be cheaper to buy 'em. Second one, you can probably make 'em for less than $1200 in labor.Hobart EZ-Tig newbie.
Reply:Rule of thumb I use is 100% profit. If it cost you $250 to build one, charge $500. I could build option 2 for about $300 bucks a pop.You have to learn the rules of the game. And then you have to play better than anyone else. Albert Einstein
Reply:Originally Posted by jreynoldsweldingRule of thumb I use is 100% profit. If it cost you $250 to build one, charge $500. I could build option 2 for about $300 bucks a pop.
Reply:Originally Posted by lamenameSo you are the one running prices down....
Reply:Originally Posted by jreynoldsweldingIts simple math. What cost $300 to build, you charge $600 X 4= $2400 bucks. $1200 of that is profit, not a bad day, times that by 300 days a year and I bet my bottom line is MUCH larger than yours.
Reply:Originally Posted by smokin_dodgeYou can look at it that way, but there are quite a number of variables to be looked at so your really just skimming the surface.Just because you own the welder and have a garage, doesn't mean your are ready to start building things to make money.Since you are going to build 4, your going to want to make plans to start with to calculate your material costs. Once you have your materials cost you can then calculate what your time is worth. (Hypothetical) Lets say its going to cost around $350 in materials for each, that allows you $850 left for each one. Then say it takes you 10 hours to build one, your cost for labor would be at $85/hour. From that number you need to calculate cost of electricity, cost of consumables, gas, and cost of equipment (this number is almost nominal, but at some point there is a cost for either replacing the machine or repairing the machine but for this scenario we will leave that number out).Now since you are going to build 4 and make plans and a jig, you need to look at the grand scheme of things. lets say it takes 5 hours to make the plans and 5 hours to make a jig. Now you are adding 10 hours to the total time invested, which makes Now for the big plans - you are going to make four, so start with comparable cost: $1200 * 4 = $4800minus materials: $4800 - $1400 = $3400divide by hours: $3400 / 50 = $68So there is a very basic way to determine what it will cost, and then determine if your time is worth that. Again, this is very crude and there should be a good deal of time spent determining your time. Finally, you do need to subtract your equipment cost and any other costs associated with the project. Finally, once you determine the amount of time to build something like this, you need to determine if the 4-6 extra hours a day you have would be well spent making these, or would you rather relax and enjoy your downtime after work.Hope that helps.
Reply:Originally Posted by jreynoldsweldingWOW! Also, when I figure my cost it includes labor, materials etc and that number is doubled.
Reply:Originally Posted by Stick-manThat was going to be my question. I like this theory. But, usually it takes me alot longer to do the first. And if it's only one, then it is usually cheaper just to buy. Now, since you have a shear and a very well equipped shop, this method is definately making you $$$!Like I said in another post, "Where do I send my resume?"
Reply:Originally Posted by jreynoldsweldingWOW! I was just giving the dude my suggestion. And if someone needs a jig for 4 they dont need to be in "business"
Reply:Let's cut through all the jabber...Send me the telephone number of the guy who is going to sign the checks for the purchase of these four units and I will take care of this issue. - MondoMember, AWSLincoln ProMIG 140Lincoln AC TombstoneCraftsman Lathe 12 x 24 c1935Atlas MFC Horizontal MillCraftsman Commercial Lathe 12 x 36 c1970- - - I'll just keep on keepin' on.
Reply:Originally Posted by jreynoldswelding Funny dean, bring it by and take a weld test...For the past month I have been hiring a guy a week, have 17 on the payroll now. Kinda getting to big for comfort. The shop for sure makes things easier for fab work, but 90% of our work is still in the field. And a lot of that is not welding. Its painting, hydraulics, fabrication, concrete, middle man work. Kinda funny where the last 2 years have taken me. Anywho, not to hi jack GilNewWelder thread. Carry on.
Reply:Originally Posted by smokin_dodgeThere is also building on top of built sides to best duplicate something.
Reply:Originally Posted by jreynoldsweldingRule of thumb I use is 100% profit. If it cost you $250 to build one, charge $500. I could build option 2 for about $300 bucks a pop. |
|